PÉČE O CHRUP

ZUBY ZUBY ZUBY​

Psi a kočky, stejně jako my lidé, mají během svého života dvě sady zubů. První je sada takzvaných mléčných zubů, která se následně mění za sadu zubů trvalých. Tato výměna probíhá od 3.- 4. měsíce života štěněte/kotěte a končí zhruba v 8. měsíci života.

Mléčný chrup psa obsahuje 28 zubů : šest řezáků ( I-dens incisivus) v horní čelisti, šest řezáků v dolní čelisti, dvou špičáků ( C - dens caninus)v každé čelisti a v každé čelisti šest třenových zubů (P- dentes premolares ), zubní vzorec štěňěte je tedy 3.1.3.0. (3I 1C 3P v horní a 3I 1C 3P v dolní čelisti)

Trvalý chrup psa obsahuje 42 zubů: oproti mléčnému chrupu jsou zde stoličky ( M-dentes molares) a zubní vzorec dospělého psa je tedy : 3I 1C 4P 2M v horní čelisti a 3I 1C 4P 3M v dolní čelisti.

Kočka má 26 mléčných a 30 trvalých zubů. Zubní vzorec kočky je 3I 1C 3P v horní a 3I 1C 2P v horní čelisti u mléčného chrupu a 3I 1C 3P 1M v horní a 3I 1C 2P 1M v dolní čelisti.

VČASNÁ A PRAVIDELNÁ PÉČE JE ZÁSADNÍ!

Nebudu se rozepisovat o složení zubu, typech skusu a jiných záludnostech, to vše jsou informace, které se dají dohledat v literatuře nebo na internetu, včetně krásných ilustrací.

Krom toho některá plemena mají ve standartu předpisový skus nůžkový, jinde je povolen klešťový skus, buldoci a jiná krátkolebá plemena mohou mít standardně podkus.

Některá plemena mohou být i chudozubá, tedy jejich zubní vzorec nemusí dle standartu obsahovat všechny zuby.

Dalším, velmi často řešeným problémem je zubní kámen (odontolitiasis).

Tento vzniká mineralizací plaku, což je produkt směsice slin, zbytků krmiva, bakterií a tvoří tenkou vrstvu na povrchu zubů.

Pokud není plak pravidelně odstraňován, vzniká zubní kámen. Ten je příčinou zánětu dásní, zápachu z dutiny ústní a paradentozy.

Paradentoza je již poměrně zásadní stav, kdy je postižen závěsný aparát zubu, dochází k obtížím při příjmu potravy vlivem bolestivosti.

Zubní kámen trápí ponejvíce starší psy, zejména pak psy malých plemen.

Častým problémem řešeným v praxi malých zvířat je polyodoncie. Jedná se o tzv. zdvojení zubů, kdy se v zubním oblouku nachází více zubů, než by správně mělo být (viz. zubní vzorce výše).Následkem tohoto zdvojení může být špatné postavení okolních zubů, zraňování sliznice dutiny ústní, zachytávání zbytků potravy v mezizubním prostoru. Polyodoncie může být pravá nebo nepravá.

Polyodoncie pravá je stav, kdy z jednoho trvalého zubního základu vyrůstají dva zuby (nejčastěji pozorováno u třenových zubů-premolárů).

Polyodoncie nepravá je stav, kdy trvalý zub vyrůstá podél mléčného zubu nebo roste ve špatném směru či postavení. Tím nedojde k vytlačení mléčného zubu a tento nevypadne a takzvaně perzistuje. Nejčastěji se jedná o špičáky – dentes canini, méně často o řezáky-dentes incisivy nebo třenové zuby- dentes premolares. Většinou se s tímto problémem setkáváme u malých plemen psů (pinč, čivava, pomeranian, yorkshire….)

Opakem polyodoncie je takzvaná oligodoncie neboli chudozubost, tedy stav, kdy se u psa v zubním oblouku nachází méně zubů než by mělo být. Oligodoncie může být rovněž pravá a nepravá.

Oligodoncie pravá je stav, kdy zub není v trvalé dentici vůbec založen.

Oligodoncie nepravá je stav, kdy je zub v čelisti založen, ale nedošlo k jeho prořezání na povrch dásně. Zadržení (retence) zubu pod dásní může být dáno geneticky, úrazem a podobně. Odlišit, zda je zub vůbec založen či nikoliv, lze pouze pomocí RTG vyšetření.

Jak tedy zubnímu kameni a paradentoze předcházet? Učit již malá štěňata manipulaci, navykat je na péči o chrup. Ideální je použití měkkých dětských zubních kartáčků a vhodných zubních past. Doporučuji enzymatické pasty, které dobře odstraňují plak. Zubní pasty pro lidi nejsou pro psy vhodné zejména pro vysoký obsah fluoridů a xylitolu (umělé sladidlo).

Samotné čištění se provádí krouživým pohybem po každé plošce zubu.

Krom čištění je samozřejmě dobré nechat psa kousat kosti, tvrdé dřevo, podávat tvrdé granule.

Pokud je již na prevenci pozdě a Váš čtyřnohý parťák trpí zubním kamenem, je potřeba jej neodkladně ošetřit, odstranit ultrazvukem. Tento zákrok se provádí v šetrné sedaci, která je ovšem nutná, neboť bez ní se nedostaneme pod okraj dásně a ani ten nejhodnější pes nezvládne v tlamce přístroj, ze kterého stříká voda, vrčí a rezonuje.

Naše pracoviště je vybaveno novou dentální jednotkou CV200LUX FOSCHI s příslušenstvím a kompresorem. Tato jednotka je velmi výkonná, moderní a spolehlivá s vysokým výkonem a bezpečným provozem. Umožňuje ultrazvukové čištění zubů, leštění, odvrtávání a řezání zubů.

 

Zubní kámen není radno podceňovat. Rozvoj zánětu dásní a paradentozy je poměrně rychlý. Bakteriální plaky mohou navíc z dásní snadno putovat krevním řečištěm a usadit se prakticky kdekoliv, což může mít v případě srdce a ledvin poměrně fatální následky.

MVDr. IVANA KAFKA KOCINOVÁ

VETERINÁRNÍ LÉKAŘ

Přejít nahoru