KASTRACE KOČEK

KASTRACE PŘEMNOŽENÝCH - POULIČNÍCH KOČEK

TOULAVÉ KOČKY JSOU VELKÝM PROBLÉMEM, KTERÝ MUSÍ ŘEŠIT VĚTŠINA MĚST A OBCÍ
Toulavé kočky decimují drobné ptactvo, troufnou si i na zajíce. Tato problematika se týká nejen vesnic, ale i měst. Populace toulavých koček se rozrůstá geometrickou řadou. Neočkované, podvyživené kočky krom jiného přenáší i spoustu velmi nebezpečných nemocí. V našem kraji působí několik spolků, které jsou nápomocné při řešení nezodpovědnosti chovatelů, kteří někdy nevědomky přispívají k množení nechtěných koťat...
Jedním z účinných řešení je odchyt a kastrace toulavých koček.

Kastrace koček je jediným možným řešením přemnožené kočičí populace. Kočka může rodit několikrát do roka a tím množství koťat narůstá geometrickou řadou. Stále ještě slýchám majitele koček , že kastrace je drahá, že koťata se přece vždycky „nějak udají“ nebo  v krajním případě „zlikvidují“, „vždyť se to tak dělalo vždycky“. Za mě je toto řešení nepřijatelné a nehumánní. Další, hojně využívanou metodou, kterak omezit reprodukci koček, byla, a stále ještě bohužel je tzv. „kočičí antikoncepce“. Tato medikace ale není v žádném případě pro kočky indikovaná. Jedná se o androgenní hormony určené pro humánní medicínu. Podávání těchto léčiv způsobuje kočkám četné  komplikace-nádory na mléčné žláze, záněty dělohy. 

Chtěla bych ještě zmínit, že kastrace není důležitá jen u toulavých koček, ale i u domácích mazlíků, kteří ven nechodí a nejsou určeni k reprodukci. Kočičky mají totiž tzv. provokovanou ovulaci, což znamená, že k ovulaci dojde po pohlavním styku (připuštění kocourem). V praxi to může znamenat, že kočka mrouská a mrouská a mrouská…..protože ke spojení s kocourem nedojde. To může mít za následek úplné vyčerpání organismu, depleci kostní dřeně vlivem hyperestrogenismu. Proto je důležité kastrovat i kočky domácí.

Důležitá je také kastrace kocourů. Majitelé často uvádí, že přeci mají kastované kočky, proč ještě kocoura? „Jen ať si kluk užije“. Tím se opět populace koček zvyšuje. Kluk si totiž užije s toulavými kočkami a celá ta geometrická řada jede dál. Kastrovaný kocour je obecně méně ohrožený na zdraví. Tím, že není „zmítán pudy“ má menší okruh působnosti, je opatrnější a pro divoké, nekastrované jedince nepředstavuje konkurenci, tedy s ním nesoupeří. Tím je méně často poraněný v bojích.

Co tedy kastrace vlastně znamená?

 U koček- samic se jedná o chirurgické odstranění vaječníků (ovariektomie) nebo vaječníků a dělohy (ovari et hysterektomie – OHE). U kocourů odstranění varlat.

Vhodný věk pro tuto operaci je u koček od cca. šesti měsíců a u kocourů od 9-10 měsíců. Je důležité, aby zvíře bylo v době operace nejen pohlavně, ale i somaticky dospělé. 

MVDr. IVANA KAFKA KOCINOVÁ

VETERINÁRNÍ LÉKAŘ

Přejít nahoru