FOTOGRAF
LENKA POKORNÁ

JE MI CTÍ PŘEDSTAVIT VÁM FOTOGRAFKU

PSŮ A KOČEK.
Focení zvířat není jednoduchá disciplína, musíte alespoň trochu rozumět psí řeči, hodně předvídat, být pohotoví a hlavně trochu brzdit páníčky. Lidé mají často pocit, že je nutné psa naštelovat, ten udělá "sýr" do objektivu a je hotovo.. Není tomu tak.. Pokud nejde o focení na krycí letáčky nebo pro oficiální prezentaci, kde jsou jasně daná pravidla pro postoj a celkový výraz psa, je lepší psa nechat ať si dělá co chce.
Nejraději fotím psy a kočky.

Před focením se vždy ptám jaký styl fotografií si majitel přeje, někdo chce milé fotky, někdo akční, kulišácké, pracovní nebo v holi prášku či dýmovnicích…
Dnes už je tolik možností, zvířecí společníci jsou často těmi nejbližšími a nejvěrnějšími.

Mezi mému srdci nejbližší fotomodely patří chrti. Okouzlila mě jejich ladnost a aristokracie s jakou na nás smrtelníky pohlížejí.
Stejně ráda fotím i naprostý chrtí opak – pracovní psy, obrany, výcvik, akci.
Focení koček je úplně jiný level.

Pokud si klient přeje, využívám při focení i různé propriety, narozeninové doplňky, sukně, ale nikdy nedovolím nic, co by bylo psovi nepříjemné. Troufnu si říct, že za ty roky focení mám už odhad a raději focení přeruším, úplně změním situaci, hlavně aby se pes cítil v pohodě. Nejen, že je to tak správně, ale ona je ta pohoda i znát na fotkách.

Během focení jsem se dostala i k focení psů zachráněných z množíren, nezvládnutých chovů, psů nechtěných atd. Toto je rozhodně nejnáročnější focení a poznamená vás na hodně dlouho. Vznikají „bolavé“ fotky, které pomáhají psíkům najít nové domovy. Některé z nich do dnes sleduji na sociálních sítích a ty zničené dušičky bych v nich už nenašla. 

Psí fotografie má několik základních pravidel...

– snažte se fotit v úrovni psích očí
– na focení si berte deku, igelitku, cokoliv na co si můžete sednout nebo kleknout
– ostřete na oko
– nechte psa čmuchat a využijte momentu , kdy se na vás podívá
– neutrální vodítko, drobný obojek – na prvním místě bezpečnost!
– pořiďte si pískátko – stačí ze starého plyšáka, ale pozor, máte minimum pokusů a musíte být velmi rychlí
– každé plemeno má jiné standardy, určitě je dobré si je pohlídat
– s úsměvem jde vždy a vše líp

Pokud se vám nedaří vašeho parťáka vyfotit, obraťte se na psího fotografa - každý pes či kočka, všichni jsou fotogeničtí, někdy to chce jen více trpělivosti.

Lenka Pokorná
foto-pokorna.cz

ZVÍŘATA OKEM LENKY POKORNÉ

Přejít nahoru