EXISTUJE MNOHO PSÍCH SPŘEŽENÍ, ALE JEN JEDNA PSÍ BANDA
REHABILITACE PRO PSY - BC. SOŇA KODYSOVÁ DOTH.
Svou hlavní pozornost věnujeme našim čtyřnohým společníkům a specializujeme se na péči o pohybový aparát psů. Nezřídka ošetřujeme i kočky, fretky a jiná domácí zvířátka. Dornova metoda pro psy a Osteodynamika mají velký význam v péči o opěrný aparát nejen zvířat. Tyto metody celostně ošetřují páteř, všechny klouby v těle, tak i měkké tkáně. Za spolupráce a pohybu pacienta jemně usazuje každou část kosterní soustavy do správné polohy.
Je mi ctí představit vám tohoto profesionála, na poli DORNOVY METODY a OSTEODYNAMIKY
Soni,ve svém oboru jsi profík se širokou klientelou a skvělou pověstí. Řekni mi, jak ses k této práci vůbec dostala a jak dlouho ji děláš?
Moje začátky se pojí s Dornovou metodou a mojí náhle ochrnutou fenkou Jakubkou. Jediné řešení tehdy byla euthanasie nebo vozíček. Naštěstí se zázračně uvolnilo místo na kurzu Dornovy metody, kam jsem ji vzala sebou. Tam jsem zjitila, že moje ruce dělají všechny pohyby tak, jakoby je už dávno znaly. Jakubce terapie pomohly tolik, že mohla ještě několik let vesele běhat. A tak to před osmi lety začalo. Nyní jsem doporučeným terapeutem Dornovy metody a odborným konzultantem. Vystudovala jsem obor veterinární fyzioterapie na Institut für Tierheilkunde v Berlíně, kam se pravidelně (nyní již pracovně) vracím.
Je v některých případech určitá metoda spíše kontraindikována?
Samozřejmě. Jsou stavy, kdy může být například Dornova metoda kontraindikací, zatímco některá z metod klasické fyzioterapie by mohla přinést úlevu a naopak. Stejně tak každá z metod má svůj seznam kontraindikací, kdy ji nelze na pacientovi použít. Proto je velice důležité volit zkušené terapeuty, kteří úzce spolupracují s veterinárními lékaři.
Vzpomeneš si na svého prvního klienta?
No Jakubka přece.
Co je hlavním cílem a náplní tvé práce?
Přistupovat i nadále ke každému pacientovi individuálně a udělat v danou chvíli vždy to nejlepší co dovedu. Cílem i náplní mé práce je ulevit a zlepšit kvalitu života zvířat, potažmo i jejich majitelů.
Poslední dobou se fyzioterapie zvířat dostává do popředí zájmu a stává se nedílnou součástí terapie a pooperační péče. Dokážeš mým klientům vysvětlit rozdíl mezi fyzioterapií, osteodynamikou a např. Dornovou metodou?
Z mého pohledu je naprostý základ ošetření Dornovou metodou, kdy velice jemně navodíme rovnováhu v kosterním opěrném aparátu. Dornova metoda se tedy zabývá řešením disbalancí a blokád v kosterní soustavě. Osteodynamika se věnuje ošetření všech vrstev fascie, od povrchové fascie, přes viscerální až po neurální. Problematika fascií je poměrně nová a musím říci, že je to takový svůj vlastní nekonečný vesmír. Fyzioterapie se pak skládá z manuálních technik a cvičení (masáže, balanční cvičení, senzomotorická cvičení, trénink propriocepce), nebo fyzikálních metod jako je například hydroterapie, laser, magnetoterapie, elektroléčba atd.
Jak mohou být sami majitelé při fyzioterapii nápomocní?
Má zkušenost ze zahraničí je taková, že se majitelé terapie se zvířátkem většinou neúčastní. Odevzdají ho a pak si ho vyzvednou, když je hotovo. Jenže pejsek/kočička/rybička je ve stresu, bojí se v cizím prostředí bez páníčka, kde s ním manipulují cizí lidé. Organismus, který je takto vystresovaný se nemůže nikdy dostatečně uvolnit natolik, aby mohla mít jakákoliv terapie pozitivní efekt. Proto jsou pro mě majitelé tou nejdůležitější součástí. Zviřátko je v blízkosti majitele spokojené a v klidu. Jedině tak je možné prostoupit ať už manuálně, nebo fyzikálně do hloubky tkání, aniž by to způsobovalo ve tkáních trauma. Další nenahraditelná funkce majitelů je dozorovat klidový režim určený po terapii, stejně tak jako denní plnění zadaných úkolů a cvičení. Prostě bez spolupráce majitelů se fyzioterapie z mého pohledu dělat nedá. 🙂
Jak se tyto metody/postupy dají kombinovat?
Jelikož existuje nekonečno možností nemocí/úrazů/dědičných poruch, stejně tak pestré jsou možnosti využití dostupných technik. Každý zvířecí pacient si žádá pečlivé individuální vyšetření a posouzení, jaký postup pro něj bude nejvhodnější a nejpřínosnější. Proto jsem přesvědčená o tom, že by měli terapeuté maximálně spolupracovat v zájmu zlepšení stavu pacienta.
Čeho bys chtěla do budoucna dosáhnout?
Toho je hodně. O Chtěla bych mít možnost se i nadále vzdělávat v oboru a rozšiřovat si obzory. Mám v plánu vytvořit u nás na Cínovci příjemné prostředí pro rehabilitace, kde si budou moci majitelé (po důkladném proškolení) jezdit odcvičit leccos i sami a kde bude všem fajn. Ráda bych zde pořádala i přednášky se zajímavými lidmi. Moc by se mi líbilo mít kolegu/yni, se kterým bychom se mohli doplňovat ať už na Cínovci, nebo v ordinaci paní doktorky. Začala jsem se věnovat výrobě rehabilitačních pomůcek, což bych chtěla dotáhnout a dále rozvinout. Jezdím propagovat Dornovu metodu a Osteodynamiku do zahraničí, což je sám o sobě velký úkol. Moc se těším na novou etapu u paní doktorky v Žatci, kam budu jezdit pravidelně ošetřovat její pacienty. No je přede mnou samá paráda a krásně strávený čas.
Kde tě mohou moji klienti najít a jak se k tobě mohou objednat?
Veškeré informace majitelé najdou na stránkách www.psibanda.cz, nebo na facebookové stránce „psibandarehabilitace“. Základnu mám na Cínovci, ale je možné mě pravidelně ulovit u paní doktorky Kocinové v Žatci, nebo v Michendorfu nedaleko Berlína.